تـــیمـــارِســـتان
سـعی میـکنیـم آهنگـهایِ خـوبی رو بـرای دانلـود ایـنجا قـرار بـدیم!خـوشحـال میـشیـم با نـظـراتتـون کـمکـمون کنیـن
صفحه نخست               نسخه موبایل               عناوین مطالب وبلاگ              تماس با من

وقتی در انتظار فرزند هستید

زنان باردار انواع و اقسام احساسات و تغییرات زندگی را تجربه می‌کنند. اما اکثر مردهایی که می‌خواهند برای بار اول پدر شوند هم احساسات و نگرانی‌های خود را دارند.

اگر احساس شوکه شدن، ترس و نگرانی می‌کنید یا حس می‌کنید که هنوز آماده نیستید، بدانید که تنها نیستید. این نیز مثل هر تغییر دیگری نیاز به کمی سازگاری دارد. و اگر این بارداری برنامه‌ریزی‌شده نبود—که تقریباً نیمی از بارداری‌ها اینطور هستند—این احساسات شدیدتر خواهد شد.

نباید بخاطر این احساسات احساس گناه یا نگرانی کنید؛ کاملاً طبیعی هستند. و می‌توانید برای احساس راحتی بیشتر با بارداری و فکر پدر شدن اقداماتی انجام دهید.

در زیر به بعضی نگرانی‌هایی اشاره می‌کنیم که ممکن است اذیتتان کند و راه‌هایی برایتان پیشنهاد می‌دهیم که آن‌ها را برایتان ساده‌تر کند:

آیا قدرت نگهداری بچه را خواهم داشت؟

هیچکس از بدو تولد نگهداری از بچه را یاد نمی‌گیرد، همسر باردارتان هم همینطور—کلاس‌های آموزش نگهداری از کودک برای همین برپا می‌شود. می‌توانید در کنار همسرتان در این کلاس‌ها شرکت کنید.

در این کلاس‌ها به شما آموزش داده می‌شود چطور پوشک بچه را عوض کنید، بچه را در آغوش بگیرید، به او غذا دهید یا کمک کنید که آروغ بزند، بچه را بخوابانید، صندلی ماشین برای او نصب کنید و خانه را برای بچه ایمن کنید. همچنین به شما آموزش می‌دهند که برای رفتن به بیمارستان چطور اتومبیلتان را پارک کنید، چطور وضع ‌حمل را پشت سر بگذارید و وقتی از بیمارستان به خانه می‌آیید چطور از همسر و فرزندتان نگهداری کنید.

درکنار این درس‌ها، با کسانی آشنا می‌شوید که تجربیات مشابه شما دارند و با همان احساسات دست و پنجه نرم می‌کنند و این می‌تواند کمک خوبی برایتان باشد. پرستاران و متخصصینی که این کلاس‌ها را اداره می‌کنند، پدرهای زیادی را در انواع و اقسام حالات و احساسات دیده‌اند، بخاطر همین لازم نیست برای کمک خواستن از آنها احساس خجالت کنید.

آیا پدر خوبی خواهم شد؟

یادتان باشد که قرار نیست همه جنبه‌های پدر بودن را یکباره نشان دهید. چند سال اول، بیشتر به مهارت‌هایی نیاز است که در کلاس‌های قبل از زایمان آموزش داده می‌شود و با تمرین در آن استاد می‌شوید.

درست مثل نقش‌های مختلف دیگری می‌ماند که در زندگی می‌گیرید. اگر ازدواج کرده باشید، مطمئناً یکدفعه‌ای نفهمیدید که چطور می‌توانید شوهر خوبی باشید. به مرور زمان و در طول زندگی آن را یاد گرفتید.

قبل از اینکه بخواهید قوانین و مقررات خانه را بگذارید، رانندگی کردن را به فرزندتان یاد بدهید و به او نصیحت‌هایی برای روابط و کارش ارائه کنید، وقت زیادی دارید. وقتی این فرصت‌ها برای آموزش فرزندتان پیش می‌رسند، مثل یک پیشرفت طبیعی می‌مانند. اگر نیاز به راهنمایی داشتید، می‌توانید در کلاس‌های آموزشی برخورد با فرزندتان شرکت کنید.

می‌توانید با پدرهای دیگر هم وقت بگذرانید و درمورد مشکلاتی که برای تربیت فرزندانتان برایتان پیش آمده، حرف بزنید. اگر فکر می‌کنید با پدر خودتان مشکلاتی دارید که باید حل شود، سعی کنید قبل از اینکه فرزندتان به دنیا بیاید با یک نفر—مثل مشاور روانشناس یا یکی از اعضای خانواده—حرف بزنید تا آن مشکلات در روابط بین شما و فرزندتان اخلال ایجاد نکنند.

چطور می‌توانم از پس مخارج آن برآیم؟

جای شک نیست که غذا، پوشاک و آموزش یک انسان دیگر هزینه مالی زیادی برای شما در بر دارد. اما می‌توانید استرستان درمورد هزینه‌ها را کمتر کنید.

درست بعد از تولد بچه باید هزینه‌ها را ارزیابی کنید. می‌توانید از کارفرمای خود یا همسرتان هم در این رابطه سوال کنید زیرا بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها برای پدر شدن و مادر شدن پاداش می‌دهند.

برای مدیریت مسائل مالیتان می‌توانید با یک مشاور مالی مشورت کنید. همچنین می‌توانید با والدین دیگر که به تازگی صاحب بچه شده‌اند صحبت کنید تا ببینید آنها چطور از پس هزینه‌های غیرقابل‌پیش‌بینی بچه‌دار شدن برآمدند.

می‌توانید یک حساب بانکی مخصوص باز کنید تا برای هزینه‌های جدیدتان در آن پس‌انداز کنید. می‌توانید هر هفته یک مقدار پول برای خرید وسایلی مثل شیرخشک یا پوشک بچه در آن نگه دارید.

به خاطر داشته باشید که نیاز نیست بعضی از هزینه‌ها را پرداخت کنید. مثلاً اگر همسرتان تصمیم بگیرد که خودش به بچه شیر بدهد، می‌توانید هزینه تغذیه نوزاد را پس‌انداز کنید. همچنین، خانواده‌های زیادی لباس‌های بچه یا بارداری را اشتراکی استفاده می‌کنند زیرا زنان باردار و نوزادان یک سایز خاص لباس می‌پوشند که فقط متعلق به یک دوره خاص است و بعد از آن بی‌مصرف خواهد بود.

آیا این پایان استقلال من است؟

پدر شدن به معنی پایان لذت‌ها نیست. درست است، ممکن است طی چند ماه اول تولد نوزاد به اندازه قبل نتوانید بخوابید یا وقت برای خودتان نداشته باشید اما به محض اینکه بعد از گذشت چند مدت کودک بتواند مدت بیشتر و طولانی‌تری بخوابد، همسرتان وقت بیشتری خواهد داشت تا بتوانید در کنار هم یا به تنهایی خوش بگذرانید.

خیلی مهم است که با هم همکاری داشته باشید و مشکلات را با هم مطرح کنید، مسئولیت‌ها را تقسیم کنید تا هرکدامتان بتوانید به نیازهایتان هم رسیدگی کنید. همچنین خوب است که با والدین دیگری هم آشنا شوید تا از رویکرد آنها به مدیریت زمان استفاده کنید.

در سال‌های ابتدایی، می‌توانید فرزندتان را وارد خیلی از فعالیت‌ها بکنید. مثلاً وقتی مسابقه فوتبال تماشا می‌کنید یا کتاب و روزنامه می‌خوانید، نوزادتان می‌تواند در صندلی مخصوص خود بنشیند.

ممکن است از اینکه قرار است اوقات فراغتتان را از دست بدهید، احساس ترس کنید اما مادرها و پدرها خیلی زود متوجه می‌شوند که وقتی فرزندشان به دنیا می‌آید، می‌توانند از زمانی که با فرزندشان می‌گذرانند لذت ببرند.

تولد بچه چه تاثیری بر روابط من و همسرم و زندگی جنسی ما خواهد داشت؟

زنان باردار تغییرات جسمی، هورمونی و احساسی شگرفی را تجربه می‌کنند درحالیکه پدرها هم با همان تغییرات در زندگی دست و پنجه نرم خواهند کرد. با پیش رفتن بارداری، ممکن است هر دو طرف از نظر احساسی تاثیر ببینند.

کنار آمدن با دمدمی مزاجی این دوران بسیار سخت است، حال دلیل آن هر چه که باشد، اما صبر و درک شما بسیار سودمند خواهد بود. سعی کنید به همسرتان کمک کنید استرس‌های خود درمورد بارداری و مادر شدن را از بین ببرد.

اگر احساس خوبی به رابطه‌تان ندارید، سعی کنید مشکلات را خیلی زود حل کنید. زوج‌های بسیاری به اشتباه تصور می‌کنند که آمدن بچه آنها را به هم نزدیک می‌کند. اما بچه قادر به درست کردن یک رابطه مشکل‌دار نیست—این وظیفه شما و همسرتان است. و هرچه زودتر راهی برای حل مشکلات پیدا کنید، خیلی زودتر احساس راحتی بیشتری برای تبدیل شدن به یک پدر یا مادر پیدا می‌کنید.

اگر بارداری همسرتان کم‌خطر باشد می‌توانید از رابطه‌جنسی با هم نیز لذت ببرید. درمورد این موضوع با پزشک همسرتان مشورت کنید. نباید احساس خجالت کنید، آنها به شنیدن چنین سوالاتی عادت دارند. در این مورد نیز مثل سایر جنبه‌های بارداری، خیلی مهم است که شما و همسرتان آزادانه با هم گفتگو کنید تا به نتیجه معقول برسید.

البته فقط به این دلیل که داشتن رابطه‌جنسی در طول بارداری ایمن است به این معنی نیست که شما و همسرتان بخواهید آن را داشته باشید. زوج‌های بسیاری متوجه می‌شوند که لذت جنسی آنها—و سطح راحتیشان—طی مراحل مختلف بارداری دستخوش نوسان می‌شود. باز هم رمز موفقیت این است که راحت درمورد مسائل مختلف با هم صحبت کنید.

چطور باید با بارداری همسرم کنار بیایم؟

ممکن است پزشکتان به شما درمورد مشکلاتی که ممکن است پیش آید، هشدار دهد، مخصوصاً اگر سن شما و همسرتان بالا باشد. و این احتمال نیز هست که آزمایشاتی برای هر دوی شما انجام شود تا نوزاد برای نقص‌های مادرزادی و سایر مشکلات جسمی تحت بررسی قرار گیرد.

شنیدن همه اینها ممکن است وحشت‌آور باشد. اما برای کمک به سلامت همسرتان—و نوزاد در راه—کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید.

اگر خانواده‌های دیگری را می‌شناسید که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند، بد نیست که با آنها وقت بگذرانید.

حتماً همراه همسرتان برای ویزیت‌های منظم دکتر بروید زیرا می‌توانید در این جلسات سوالات خود را از دکتر پرسیده و اطلاعات خوبی جمع‌آوری کنید. ضمناً به صدای قلب فرزندتان هم می‌توانید گوش دهید و تصویر او را از طریق سونوگرافی مشاهده کنید.

با ایجاد اصلاحات و تغییرات لازم خانه را برای آمدن فرزند تازه آماده کنید.

یادتان باشد که اضطراب بارداری و پدرشدن درست مثل اضطرابی است که درمورد هر چیز دیگری ممکن است پیدا کنید. سعی کنید از تکنیک‌هایی برای تخلیه استرس استفاده کنید، مثل ورزش کردن، فیلم دیدن، کتاب خواندن و گوش دادن به موسیقی.

حرف زدن درمورد آن

گفتگو و برقراری ارتباط برای زوج‌هایی که در انتظار تولد فرزند هستند می‌تواند دشوار باشد. حتی قبل از بارداری، مادرها می‌دانند که قرار است باردار شوند و زندگیشان شدیداً تغییر کند. ازاینرو ممکن است همسرتان دوست داشته باشد که درمورد بارداری صحبت کند درحالیکه شما هنوز مشغول وفق دادن خودتان با آن هستید.

اگر برای حرف زدن با او آمادگی ندارید، انتخاب‌های دیگری پیش رویتان است. می‌توانید با دوستان، آشنایان و پدرهای دیگر در این مورد حرف بزنید، کسانی که بتوانند اطمینان لازم را به شما بدهند و توصیه‌های مفیدی برایتان ارائه دهند.

یادتان باشد که میلیاردها مرد در سراسر جهان قبل از اینکه شما پدر شدن را تجربه کنید آن را تجربه کرده‌اند و با آن کنار آمده‌اند. مطمئناً قرار نیست که از همان ابتدا بدانید که چطور باید پدر خوبی باشید. فقط باید برای تولد فرزندتان همه تلاشتان را بکنید و برای کسب اطلاعات بیشتر از منابع و مراجع موجود نهایت استفاده را ببرید.


شنبه 21 آبان 1390 :: 15:48
 
   
کد موزیک می خوای؟